Štyri skratky ako byť šťastný

Autor: Matej Hákač | 12.10.2015 o 22:16 | Karma článku: 3,06 | Prečítané:  202x

Predstavte si, že sa pýtate mudrca na sklonku života, ako byť šťastný a on vám odpovie: Prišiel som na to ako byť šťastný: 1.Strieľaj   2. Prejedaj sa dlhšie   3.Nevlastni to, čo máš rád   4. Nájdi si správnych susedov  

Zistiť, ako byť v živote šťastný, nie je vôbec ľahká vec. No my máme tú výhodu, že môžeme použiť poznatky z psychológie a dokázať to naozaj. Je tu totiž jeden psychologický princíp. Princíp, ktorý keď poznáte umožní vám žiť jednoduchší a šťastnejší život no keď nie bude vám ho ničiť a nedovolí vám ho užívať ako by ste mohli.

A prečo by to tak malo byť?

No pretože tento princíp je obsiahnutý v celom svete, celá príroda ním dýcha.  Je až zarážajúce koľko ľudí o ňom vôbec nevie a koľko ľudí ho ignoruje hoci je veľmi samozrejmý.

Ako ten princíp vlastne vyzerá? Ako vlastne funguje?

Tak vám to teraz teda vysvetlím, nech si aj vy už konečne môžete užívať život naplno.

Tento psychologický princíp, ktorý je ako SKLO. 

...SKLO? ...

Hovoríte: To si z náš robíš srandu? .... Nie nerobím, hneď vám to vysvetlím na nasledujúcom príklade.

Predstavte si, že kráčate po meste, snažíte sa vnímať nádherné slnečné lúče a osviežujúci vánok, ktorý sa pohráva s lístím v korunách stromov. No zrazu ucítite ostrú bolesť vo vašej nohe. Spočiatku si to nechcete všímať a vychutnávať si krásne počasie.

Ale nejde to..... však? Niečo vám neustále vadí, kúsok skla vo vašej topánke a nemôžete si vychutnať vašu prechádzku. Tak presne takto sa prejavuje nevedomosť o princípe, ktorý sa vám hodlám ukázať.

Naopak, pokiaľ sklo nie je v našej topánke, ale držíme ho v ruke, v spôsobe krásneho pohára na víno a vychutnávame si  chuť tohto vína nám sklo pomáha vychutnať si  tento pôžitok.

Už sa tešíte ako si predstavíme tento úplne podstatný princíp nášho života, však?

Poďme na to, týmto zásadným princípom ako byť šťastný je:

ADAPTÁCIA

Už Vás počujem ako hovoríte, to sme už počuli. Ja som si to tiež spočiatku hovoril, no keď som sa dočítal tieto zarážajúce fakty o tomto môžeme povedať Evolučnom princípe, nemohol som tomu uveriť čo som sa dozvedel.

Čo adaptácia je?

Adaptácia znamená, že mi ľudia a vlastne celá príroda sa dokáže prispôsobiť, aby prežila.  Platí to na našej psychickej ako i fyzickej úrovni. Preto vám dám 4 kroky ako si užiť čo možno najviac šťastia. + Špeciálny Bonus

4. KROKY AKO BYŤ ŠŤASTNÝ:

1.STRIEĽAJTE

Myslíte si, že keď robíte nepríjemnú vec, treba si dávať malé prestávky aby sme sa vydýchali?

Napríklad, keď musíte zjesť ten nechutný dezert vašeho priateľa? :D

Vedecké výskumy odhaľujú totiž, že keď máme nejaký zážitok a počas neho si robíme krátke prestávky, telo sa nedokáže prispôsobiť našej „bolesti.“ A nepríjemný zážitok si vlastne užijeme „naplno“.

Veď si len predstavte, keby vás niekto mučil a za každým kúsočkom tela by sa vás nechal „vydýchnuť“ určite by ste neboli spokojný. Ja a myslím si, že aj vy by ste mu povedali, radšej ma zastreľ. Teda zlé veci sa snažte prekonať naraz a čím dlhšie budú trvať, budú vás menej bolieť.

Prvá skratka ako byť šťastný: Ak už musíte zažiť niečo nepríjemné, nerobte si prestávky.

2. PREJEDAJTE SA DLHŠIE

Hovoria vám vaši lekári, inštruktori aby ste sa neprejedali vôbec? Ja vám radím na základe princípu adaptácie, prejedajte sa dlhšie.

Čo? .... veď najviac pôžitku si Matej predsa užijem, keď tú 300 gramovú Milka čokoládu zjem naraz. J  Hm....... lenže

Spomínate si na prvotný okamih keď si vložíte kúsok čokolády do úst, je úžasná. No keď ju jeme dlho už nie je až taká „vynikajúca“, však? No predsa lebo si predsa na tú chuť zvykneme. Užívajte si všetko dobré postupne. :D

Druhý spôsob ako byť šťastný je: Keď si chceš dobré veci užívať naplno, dopraj si prestávku, tá ti umožní si ich lepšie vychutnať.

Druhá skratka ako byť šťastný: Dobré veci si vychutnávajte naplno, robte si teda krátke prestávky a užijete si viac pôžitku.

3. NEVLASTNITE ČO MÁTE RADI

Ale čo to hovoríš Matej? Ako mám byť šťastný bez toho aby som malo to čo mám rád? 

Veľmi jednoducho

Predstavte si, že si zoberiete pôžičku a zariadite si byt novým nábytkom. Waw gratulujem vám, musíte sa tešiť z neho a vaša radosť je obrovská J

Čo sa však stane za 3 roky? ...... Hm, zvyknete si a nový nábytok už bude pre vás samozrejmosť. Ale čo sa stane, ak si kúpite nábytok z vlastných peňazí? Napríklad si kúpite vaše novučičké úžasné kožené kreslo. Tá vôňa kože....  Po tom keď už nebudete mať z neho radosť, kúpite si nový gauč a potom stôl. J Stavím sa s vami, že aj o päť rokov budete šťastní z Vašej novej kuchynskej linky. ;)

Tretia skratka ako byť šťastný : Nikam sa nežeňte, na vychutnávanie dobrých vecí máte čas. Pozor aby sa vám rýchlo neminuli.

4. NÁJDITE SI SPRÁVNYCH SUSEDOV

Čo majú susedia dokelu spoločné s vaším šťastím? Veľmi veľa.

 Mi ľudia sme veľmi zaujímavé bytosti, neustále sa snažíme s niekým súperiť, neustále porovnávať. Je to v nás a musím vám povedať, že si nemyslím, že je to zlá vlastnosť, jednoducho ju musíme pochopiť a využiť. Aby som veci uviedol na pravú rovinu, je tu veľa „učiteľov“ , ktorí sa vám snažia natlačiť do hláv, že máte neustále proti sebe bojovať, neustále sa zapierať.

Áno zapieranie je občas nevyhnutné, keď chceme niečo dosiahnuť. No určite mi dáte za pravdu, že omnoho efektívnejšie je naše vlastnosti využiť, ako proti nim bojovať.

Takže ak chcete byť šťastní, nájdite si susedov ktorí sú vám podobní alebo „horší“. Ako to myslíš, horší? ... No myslím to tak, že keď nezarábate v práci „svety“ no vaša práca vás baví ste šťastný človek. No keď prídete domov a zbadáte váš staručký dom a vedľa neho tú susedovu vilu, vždy sa budete cítiť nepríjemne, ako keby ste boli v niečom horší a bude vám to kaziť aj vašu radosť z práce. A vlastne bude vám to otravovať život.

No keď bude mať sused podobnú chalúpku, poprípade o niečo horšiu, tak keď prídete z rovnakej práce, pozriete na tú jeho a potom na tú vašu a keď je aspoň o trochu horšia, budete sa cítiť vďačný za to čo máte.

Štvrtá skratka ako byť šťastný: Svojich blízkych si zvoľte tak aby vás nezožierala závisť.

Záver

Nech je váš život plný radosti a splnených snov. J

Aj vám článok pomohol? Páčil sa vám? Ak áno, lajkujte, zdieľajte, komentujte. J Ak je niečo nejasné pýtajte sa.  Ak sa vám nepáčil, komentujte tiež. Iba vďaka vám môžem na budúce priniesť lepší článok, pretože vy ste tvorcami mojich článkov. Ďakujem a aby som nezabudol, užite si špeciálny bonus. J

 

ŠPECIÁLNY BONUS:

Vedecký experiment, ktorý ukazuje, že vám hovorím pravdu, nič viac ako len pravdu. J

V prestížnom zahraničnom časopise Journal of Marketing research bol v roku 2008 na strane 654-664 uverejnený výskum.

Výskumníci Nelson (Leif) a Tom (Meyvis) uverejnili štúdiu v ktorej posadili účastníkov experimentu na masážne kreslá. Prvej skupine dali neprerušovanú 3 minútovú masáž. Druhá skupina mala zase 80 sekúnd masáže následne nasledovala 20 sekundová prestávka a pokračovala druhá 80 sekundová masážna procedúra. Zistenie bolo veľmi zarážajúce: Účastníci, ktorí mali kratšiu masáž (80+80 sekúnd+ 20 sekúnd prestávka) boli s masážou omnoho viacej spokojnejší a boli ochotní za tento zážitok zaplatiť dvojnásobnú cenu, ako tí prví.

Nelson, Leif — Meyvis, Tom: Interrupted Consumption: Adaptation

and the Disruption of Hedonic Experience. Journal o f Marketing Research

45, 2008, s. 654-664.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie, má už 248 obetí

Zabíjali padajúce budovy, medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?